KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 13351120
*
nr 1335 1120
Regina Kylberg
(1843-1913), Sverige
Akvarell, Signerad, daterad 1885, Fjällmotiv med figurer, 33x24 cm
Regina Bobeck Kylberg, svensk målare född i Tun 1843, död 1913.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juni 2020
kl 19:36:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/6 23:55:07
1
Vinnande bud
- Tema
29 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Regina Kylberg
Regina Bobeck Kylberg, svensk målare född i Tun 1843, död 1913.
Läs mer om Regina Kylberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller regina kylberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
*
Regina Kylberg
Regina Bobeck Kylberg, svensk målare född i Tun 1843, död 1913.
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Regina Kylberg
nr 1335 1120
Regina Kylberg
(1843-1913), Sverige
Akvarell, Signerad, daterad 1885, Fjällmotiv med figurer, 33x24 cm
Regina Bobeck Kylberg, svensk målare född i Tun 1843, död 1913.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 juni 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/6 23:55:07 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Regina Kylberg
Regina Bobeck Kylberg, svensk mÃ¥lare född i Tun 1843, död 1913.Läs mer om Regina Kylberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller regina kylberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25